اطلاعات در مورد برنامه نویسی چند لایه در دات نت

سی شارپ , مقاله , ویژوال بیسیک
مهر ۵, ۱۳۹۰
بازدید : 1273 بازدید

برنامه نویسان و توسعه دهندگان طی تجربه به این نتیجه رسیده اند که یک پروژه را به سه یا چهار یا… لایه تقسیم کنند ، لایه اول Presention Layer یا User Interface نام دارد ، این لایه نهایی ترین لایه است و در دسترس کاربر نهایی قرار می گیرد ، کمترین کد در این لایه نوشته می شود (مثلا Default.aspx و Default.aspx.cs جزئی از این لایه هستند)لابه دیگری به نام Data Access Layer (یا DAL) وجود دارد ، این لایه ارتباط با دیتابیس را برقرار می کند ، تمامی کد های مربوط به عملیات بانک اطلاعاتی (دریافت ، درج ، حذف و به روز رسانی و…) و کد های مربوط به ارتباط و قطع ارتباط در این لایه پیاده سازی می شود .لایه ای به نام Bussiness Logic Layer نیز وجود دارد که بین DAL و UI قرار میگیرد ، این لایه وظایف متعددی را میتواند ایفا کند ، چک کردن شرط ها ، برخی اعتبار سنجی ها ، فراخوانی متدهای DAL و همچنین OR Mapping (مپ کردن فیلدهای بانک اطلاعاتی به کلاس) و …. از را می توان از وظایف این لایه نام برد . لایه دیگری نیز میتوان به لایه های فوق اضافه کرد ، Cache Layer لایه ذخیره اطلاعات در حافظه کش است ، همانطور که میدانید کش از حافظه کوتاه مدت استفاده می کند بنابراین بسیار سریعتر از دیتابیس( که بر روی هارد دیسک ذخیره می شود ) قابل دسترسی است . برخی اطلاعات پر استفاده که نیازی ندارد به روز باشند را میتوان در کش ذخیره کرد . این لایه بین BLL و UI قرار میگرد تا UI به جای استفاده از اطلاعات تازه از کش اطلاعات را واکشی نماید .

برنامه نویسی چند لایه در دات نت

*-یکی از ویژگی های مهم برنامه های چند لایه این است که با عبارات sql با طرف کلاینت آمیخته نخواهد شد.

*-ویژگی مهم دیگر ان این است که برنامه کلاینت نمی فهمد که داده ها از کجا آمده اند.

*-ویژگی مهم این است که تغییر یا گسترش برنامه بسیار ساده تر می شود.

*-لابه های نوع presentation یا ازنوع ویندوزفرم یا ازنوع فرم های وبی هستند.

*-لایه های نوع  business layer از چندین بخش که کارهایی نظیر اعتبارسنجی ،گزارش کار یا کارهای مشابه را انجام می دهند تشکیل می شود.

مثال:

وب سرویس های asp.net می توانند به عنوان یک business layer به حساب آیند.

*-لایه های نوع data access در asp.net امکانات زیادی برای اتصال و دسترسی به داده های این بخش وجود دارد.

اینکه یک برنانه چند لایه باشد یعنی اینکه  بهتر است برنامه اطلاعاتی از انبار داده ها و چگونگی آن نداشته باشد فقط داده ها را از آنجا تحویل بگیرد.

مثلا:

در ado.net عدم اتصال به پایگاه بعد از گرفتن داده ها (data set) نمونه ی خوبی از ان است.

Like
امتیاز :
بدون رای!
مدیر سامانه
مدیر سامانه Mr.Code هستم . به صورت تخصصی در زمینه برنامه نویسی سازمانی و طراحی وبسایت و پرتال و طراحی اپلیکیشن اندروید فعالیت دارم .
همراه ما باشید در اینستاگرام رضا سورس صفحه اینستاگرام
دیدگاهتان را بنویسید

دو + بیست =

عضویت در خبرنامه رضا سورس

تمامی اطلاعات محفوظ است!