آموزش رسم نمودار با php و mysql

PHP , سورس
تیر ۲۶, ۱۳۹۳
بازدید : 1893 بازدید

همانطور که می دانیم گستره استفاده از زبان برنامه نویسی php در رابطه با سیستم مدیریت پایگاه داده mysql، به ذخیره و بازیابی اطلاعات محدود نمی شود، بلکه به عنوان مثال می توان از اطلاعات موجود، آمار کاملی را به دست آورد و می توان آنها را با هم مقایسه نمود و نهایتا نتیجه را بر روی نمودار، به صورت آماری ترسیم کرد، به طور مثال می توان از این شیوه در نمایش آمار بازدیدها و یا در هر سایتی که با آمار و ارقام سر و کار دارد، بنابر این ، در این مطلب از سامانه رضا سورس ، کدی کاربردی را قرار داده ایم که علی رغم ساده بودن از نظر کدنویسی و حجم خیلی کم، کاربرد و انعطاف پذیری خیلی خوبی دارد، این کد برای رسم نمودارها و مقایسه آمار داده ها، چه به صورت استاتیک و چه به صورت داینامیک و با اطلاعات موجود در دیتابیس، به راحتی قابل استفاده است.

chart via php and mysql

نحوه استفاده از برنامه رسم چارت و نمودار آماری

برای استفاده از این کد، تنها کافی است بسته زیر را دریافت و فایل های موجود در آن را به سرور انتقال داده و مطابق با نیاز خود، موارد قابل تغییر را تنظیم کنید.
دانلود اسکریپت رسم چارت و نمودار آماری – حجم: کمتر از ۱۰ کیلوبایت
بسته بالا حاوی چند فایل با نام های graph.php (فایل نمونه برنامه برای تست)، chart.class.php (فایل اصلی برنامه، حاوی توابع و تنظیمات)، style.css (برای اعمال تنظیمات مربوط به استایل و ظاهر) و پوشه تصاویر است.
توضیح:
– برای استفاده از کد، ابتدا فایل chart.class.php را در صفحه مورد نظر وارد کنید (برای مثال ما این کار را در صفحه نمونه، به صورت include_once انجام داده ایم).
– سپس برای اعمال استایل ظاهری مناسب، فایل style.css را هم به صورت آدرس صحیح، در صفحه ایمپورت کنید (می توانید از صفحه نمونه، الگو برداری کنید).
– سپس کافی است مقادیر را برای نمایش آمار، چه از طریق دیتابیس و چه به صورت استاتیک تعیین کنید (در فایل graph.php ما به صورت استاتیک مقادیری را جهت مثال قرار داده ایم) و کلاس displayChart را فراخوانی کنید (این کار نیز به صورت پیش فرض انجام شده است).
محتویات فایل graph.php، جهت نمونه:

 

فایل chart.class.php، سورس اصلی برنامه:

 

فایل style.css، برای اعمال تنظیمات ظاهری:

 

 

موارد قابل تنظیم و تغییر در برنامه رسم چارت و نمودار آماری

همانطور که پیش تر گفتیم، این کد با وجود حجم کم و پیچیده نبودن کدنویسی آن، دارای انعطاف پذیری خوبی است، در زیر به مواردی که می توان آنها را تغییر داد و سفارشی نمود، اشاره می کنیم.
– نمایش به صورت عمودی یا افقی: بدین منظور کافی است مقدار صفر یا یک را در هنگام فراخوانی اسکریپت، جایگزین کنید، مثلا فراخوانی کلاس به صورت زیر، نمودار را به صورت افقی نشان می دهد.

و با تغییر مقادیر از صفر به یک، نمودار به صورت عمودی ترسیم می شود.

– تعداد ستون های آمار: تعداد ستون ها بستگی به تعداد متغیری دارد که به صورت آرایه تعریف می کنید، در مثال پیش فرض، روزهای هفته را در هفت متغیر با آماری فرضی قرار داده ایم.
– تنظیمات ظاهری: تنظیمات ظاهری اصلی برنامه، از طریق فایل css آن (style.css) قابل اعمال است، همچنین در خود فایل chart.class.php، در صورت آشنایی با php می توان تغییراتی اعمال کرد (توصیه می کنیم اگر تسلط لازم را ندارید، از تغییر مقادیر پیش فرض خودداری کنید).
– استفاده از رنگ ثابت یا متغیر: برای استفاده از یک رنگ ثابت در ستون های آماری، باید مقادیر متغیر variousColor را در تابع displayChart به false تغییر دهید (اگر مقدار true باشد، ستون های آمار، هر کدام رنگی اتفاقی خواهند داشت)، این تابع در خطوط اولیه فایل chart.class.php تعریف شده و در حالت پیش فرض مقادیر آن به صورت variousColor=true$ مشخص است.
– استفاده چند باره از کد با تنظیمات متفاوت: از این کد می توانید به هر تعداد که بخواهید، با تنظیمات مشابه استفاده کنید، منتها اگر قصد دارید که چند چارت آماری، اما با تنظیمات متفاوت در یک صفحه داشته باشید، باید توابع را مجددا تعریف و چند قسمت را در تابع جدید تغییر دهید، برای مثال ممکن است در تابع پیش فرض، رنگ انتخاب شده در حالتی که رنگ تمام نمودارها به یک شکل است (variousColor برابر false است)، شماره ۱ باشد (قسمت else $color = 1 در تابع drawVertical)، پس برای تابع جدید باید ابتدا نام جدید انتخاب کنید (مثلا displayChart2) و سپس تمام عبارات drawVertical را به drawVertical2 تغییر دهید، به این صورت تابعی جدید با تنظیمات جدید خواهید داشت (در هنگامی فراخوانی نیز، باید نام تابع جدید را فراخوانی کنید).

چگونه آمار را از دیتابیس با php و mysql به دست آوریم؟

آنچه در کد برنامه مورد نیاز است، اعدادی برای مقایسه و ایجاد نمودار آماری است، لذا اینکه این اعداد به چه صورت (داینامیک یا استاتیک) تعریف شوند اهمیتی ندارد، اما در کار با mysql این عدد ممکن است تعداد ردیف ها یا تعداد نتایجی باشد که از یک پُرس و جو به دست می آید، یا ممکن است مقادیر ذخیره شده در فیلد ها باشد، برای مثال درخواست زیر پرس و جویی از mysql می کند و تعداد نتایج به دست آمده را در متغیری می ریزد.

 

کد بالا از جدول فرضی stat ردیف stats را در صورتی که مقادیر visit کوچکتر از ۲۰ باشد انتخاب می کند و تعداد ردیف ها را با تابع mysql_num_rows به متغیر total اختصاص می دهد، اکنون این متغیر و مقادیر آن قابل استفاده در برنامه است، برای مقادیر دیگر نیز به همین شکل می توان اعداد را برای مقایسه با هم به دست آورد.

 

Like
امتیاز :
آموزش رسم نمودار با php و mysql
4 از 1 رای
مدیر سامانه
مدیر سامانه Mr.Code هستم . به صورت تخصصی در زمینه برنامه نویسی سازمانی و طراحی وبسایت و پرتال و طراحی اپلیکیشن اندروید فعالیت دارم .
همراه ما باشید در اینستاگرام رضا سورس صفحه اینستاگرام
دیدگاهتان را بنویسید

هفده − 4 =

عضویت در خبرنامه رضا سورس

تمامی اطلاعات محفوظ است!