آموزش تبدیل بانک Access به SQL

آموزشی
بهمن ۴, ۱۳۹۱
بازدید : 2591 بازدید

همواره تبدیل بانک های اطلاعاتی قدیمی به بانک های جدید مانند SQL یکی از معضلات پیش بوده است.در این مطلب از رضا سورس می توانید نحوه تبدیل بانک Access به SQL را بیاموزید.پس با ما باشید.

Access-SQL-Server

ابتدا نرم افزار SQL SERVER Management Studio خود را از مسیر زیر اجرا کنید و با server name کامپیوترتان connect بشوید. (نسخه نرم افزار مهم نیست – اما بهتر است حداقل ۲۰۰۸ باشد)

Start>>All programs>>Microsoft SQL Server 2008>>SQL Server Management Studio

یک دیتابیس اکسس به فرمت mdb مانند شکل زیر انتخاب نمائید.مطابق شکل زیر:

mdb2mdf

روش کار به صورت زیر می باشد :

۱-ابتدا یک دیتابیس SQL را درست میکنیم.به object explorer میرویم و روی آیتم Databases راست کلیک کرده و New Database را انتخاب میکنیم.مطابق شکل زیر:
mdb2mdf-1

۲-در پنجره باز شده در قسمت Database name یک نام را برای دیتابیس انتخاب میکنیم.مثلا من نام test را انتخاب میکنم.سپس دکمه ok را کلیک میکنیم.مطابق شکل زیر:
mdb2mdf-2
۳-تا اینجای کار دیتابیس را درست کردیم.اما این دیتابیس هیچ جدولی ندارد.باید کاری کنیم که جدول یا جدولهای این دیتابیس همان جدول یا جدولهای دیتابیس اکسس باشد.برای اینکار روی دیتابیسی که درست کرده ایم راست کلیک میکنیم و از Tasks گزینه Import Data را انتخاب میکنیم.مطابق شکل زیر:
mdb2mdf-3
۴-در پنجره ای که باز میشود(SQL Server Import And Export Wizard) دکمه Next را کلیک میکنیم.
mdb2mdf-4
۵-در پنجره بعدی از قسمت Data Source,آیتم Microsoft Access را انتخاب میکنیم و از قسمت Browse , دیتابیس اکسس مد نظر را انتخاب میکنیم و دکمه Next را کلیک میکنیم.
mdb2mdf-5

mdb2mdf-6

mdb2mdf-7
۶-در پنجره ظاهر شده,اگر تنظیمات سرور را درست انجام داده باشید معمولا در قسمت server name,نام کامپیوترتان نمایش داده شود.(من از Local استفاده کردم.)البته این بستگی به سروری دارد که با آن به SQL SERVER شما Connect شدید.در نهایت دکمه Next را کلیک کنید.
mdb2mdf-8
۷-در پنجره بعدی نیز دکمه Next را کلیک کنید.
mdb2mdf-9
۸-در پنجره بعدی نیز دکمه Next را کلیک کنید.
mdb2mdf-10
۹-در پنجره بعدی دکمه Finish را کلیک کنید.
mdb2mdf-11
۱۰-در پنجره بعدی تبدیل دیتابیس انجام خواهد شد.لذا همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید وضعیت status برای همه آیتمها بصورت success(موفقیت آمیز) میباشد.در نهایت روی دکمه close کلیک میکنیم.
mdb2mdf-12
۱۱-برای به روز کردن جدول یا جدولهای دیتابیس ساخته شده,روی دیتابیس مورد نظر دابل کلیک میکنیم و بر روی Tables راست کلیک کرده و Refresh را کلیک میکنیم تا جدولها نمایان شوند.
mdb2mdf-13
۱۲-اما برای اینکه دیتابیس تبدیل شده به SQL را کپی کنیم مراحل زیر را انجام میدهیم.دیتابیس ساخته شده بصورت پیشفرض در آدرس زیر ذخیره میشود:

C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL10.MSSQLSERVER\MSSQL\DATA

بصورت زیر:
mdb2mdf-15
۱۳-اما اگر از همینجا این دیتابیس را کپی کنیم,در هنگام paste کردن با خطای زیر مواجه میشویم:
mdb2mdf-16
۱۴-برای حل این مشکل,ابتدا از قسمت object explorer , بر روی دیتابیس راست کلیک کرده و از Tasks, گزینه Detach را کلیک کرده و در پنجره ظاهر شده شده دکمه Ok را می فشاریم.
mdb2mdf-17

mdb2mdf-18
۱۵-هم اینک میتوانیم دیتابیسمان را کپی کنیم.دوباره به مسیر زیر میرویم:

C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL10.MSSQLSERVER\MSSQL\DATA

و دیتابیس را کپی میکنیم و در محل مورد نظر از هارد Paste میکنیم.(توجه کنید دیتابیس دارای دو فایل است که یک فایل دیگر با پسوندLdf است.برای مثال:test.mdf و test_log.ldf)

mdb2mdf-19mdb2mdf-20

Like
امتیاز :
بدون رای!
مدیر سامانه
مدیر سامانه Mr.Code هستم . به صورت تخصصی در زمینه برنامه نویسی سازمانی و طراحی وبسایت و پرتال و طراحی اپلیکیشن اندروید فعالیت دارم .
همراه ما باشید در اینستاگرام رضا سورس صفحه اینستاگرام
دیدگاهتان را بنویسید

3 × چهار =

alpha97
alpha97 شنبه , ۱۴ بهمن ۱۳۹۱ پاسخ

با سلام و تشکر فراوان از آموزش مفیدتون ، از این به بعد می خوام ارتباط بیشتری با این سایت خوب و مفید داشته باشم انشاالله در پناه خدا موفق و سربلند باشین …

مدیر سامانه
مدیر سامانه شنبه , ۱۴ بهمن ۱۳۹۱ پاسخ

با سلام
سپاسگزارم دوست گرامی
مانا باشید

عضویت در خبرنامه رضا سورس

تمامی اطلاعات محفوظ است!