در اولین جلسه از آموزش PHP میخواهیم با آموزش ساختار PHP بپردازیم.ساختار PHP با استفاده از دو تگ شروع و تگ پایان تمامی دستورات PHP را داخل این دوتگ می نویسیم.برای آموزش های بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 

php

 

تمامی صفحاتی که میخواهیم درون آنها از دستورات PHP استفاده کنیم باید با فرمت PHP ذخیره شوند در غیر اینصورت دستورات PHP اجرا نمی شوند و هیچ چیز نمایش داده نمی شوند. دستورات PHP درون دو تگ <?php  و ?> قرار می گیرند.این دو تگ بعد از تگ body در صفحه وب قرار میگیرند.میتوانیم به صورت خلاصه از دو تک <? و ?> استفاده کنیم ولی ممکن است حالت خلاصه نویسی در سروری که فایل های PHP توسط آن ترجمه می شوند فعال نباشد به همین دلیل از حالت استاندارد که همان حالت اول هست استفاده می کنیم.

ساختار کلی PHP به صورت زیر هست:

 

 

تمامی دستورات PHP درون این تگ قرار دارند.برای کامنت کردن یک خط در PHP از // استفاده می کنیم و برای چندین خط از */ و /*  استفاده می کنیم.

برای مثال یک کد ساده PHP به صورت زیر هست:

 

زبان PHP حساس به حالت نیست و شما میتونید کلمات کلیدی رو به صورت حروف کوچک یا بزرگ بنویسید.

مثل دستورات زیر:

 

در دستورات بالا هیچ فرقی بین echo و ٍEcho یا print و Print نیست.ضمنا در پایان تمامی دستورات PHP الزاما علامت (;) قرار می گیره.

در کدهای بالا از دو دستور echo و print برای نمایش اطلاعات در خروجی استفاده میشود.تفاوتی که بین این در این است که echo تنها مقدار را در خروجی چاپ می کند ولی دستور print علاوه بر اینکه در خروجی چاپ میکند، در صورت موفق شدن مقدار true را بر می گرداند ودر غیر اینصورت مقدار false را بر می گرداند.


دسته ها : آموزشی کد مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *