Silverlight 5- قسمت دوم – WPF یا Silverlight

آموزشی
اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۱
بازدید : 1168 بازدید

شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که فرق Silverlight با WPF چیست و چه مزایا یا معایبی نسبت به یک دیگر دارند. در ادامه مطلب این موضوع خواهیم پرداخت.
پیش تر با Silverlight آشنا شدیم و دانستیم که Silverlight تکنولوژی جدبد مایکروسافت برای رقابت با فلش است و از رابط کاربری Ria برای ساخت برنامه ها در آن به کار رفته شده و حالا این سوال پیش می آید که WPF که تقریبا همزمان با Silverlight و Net Framework 3.0. منتشر شد چیست و چه فرقی با Silverlight دارد.

 


شاید شما فکر کنید که Silverlight یک تکنولوژی تحت وب می باشد و واقعا هم همینطور است ولی در واقع یک تکنولوژی Client-Side می باشد چرا که در سمت Client اجرا می شود.
همینطور WPF هم Client-Side می باشد و هردو این تکنولوژی ها از XAML ( بخوانید زَمل) برای طراحی interface یا رابط کاربری استفاده می کنند.
WPF می تواند از تمام Net Framework. استفاده کند اما Silverlight از زیر مجموعه کوچکی از Net Framework. استفاده می کند.
WPF به عنوان یک Windows Application یا برنامه ویندوزی قابل اجراست اما همچنین می تواند به عنوان یک برنامه مبتنی بر وب نیز اجرا شود که از آن به عنوان XBAP یاد می شود.
XBAP فقط با Internet Explorer همراه با Net Framework 3.0. و جفت Internet Explorer و Firefox همراه با Net Framework 3.5. یا جدید تر قابل اجراست و مرورگر های دیگر توانایی اجرای XBAP را ندارند.
WPF فقط بر روی دستگاه هایی که از Windows استفاده می کنند قابل اجراست.
WPF توانایی پشتیبانی کامل از طراحی سه بعدی را دارد.
در طرف دیگر Silverlight توانایی اجرا در تمام مرورگر ها را دارد و می تواند روی دستگاه هایی که از Windows,Mac,Linux استفاده می کنند اجرا شود.

قسمت اول

Like
امتیاز :
بدون رای!
مدیر سامانه
مدیر سامانه Mr.Code هستم . به صورت تخصصی در زمینه برنامه نویسی سازمانی و طراحی وبسایت و پرتال و طراحی اپلیکیشن اندروید فعالیت دارم .
همراه ما باشید در اینستاگرام رضا سورس صفحه اینستاگرام
دیدگاهتان را بنویسید

پنج × 2 =

عضویت در خبرنامه رضا سورس

تمامی اطلاعات محفوظ است!