بسیاری از کاربران سامانه ، سؤال میکردند که زمانی که سایت خود را با PHP طراحی می کننند ، چطور می توانند برای آن بخش نمایش تعداد افراد آنلاین طراحی کنند.در این مطلب از سامانه رضاسورس ، این بخش را به صورت کامل به شما آموزش خواهیم داد.

 

who-is-online-via php

 

در ابتدا می بایست بانک اطلاعاتی خود را بسازیم.با دستور زیر این کار را انجام می دهیم :

بخش اصلی این کد به شکل زیر می باشد که شامل اتصال به بانک اطلاعاتی ، توابع مورد نیاز و فراخوانی از بانک اطلاعاتی می باشد :

از خط ۲ تا ۵ پارامترهای اتصال به پایگاه داده است که باید مقدار دهی شوند (توضیحات جلوی پارامترها مشخص می کند هر کدام مربوط به چه هستند). روش کار این اسکریپت به این صورت است که ابتدا آدرس IP ماشین در متغیر ip ذخیره می شود(خط 12) چنانچه زمان ذخیره شده در فیلد زمان، کمتر از زمان کنونی باشد، مشخصه آن آدرس پاک خواهد شد(خطوط 14 و 15) .بنابراین نگران افزایش حجم جدول نباشید.

البته توجه داشته باشید که زمان ذخیرهد شده در فیلد، زمان کنونی بعلاوه پیش فرض ۶۰ ثانیه خواهد بود که بعنوان Timeout انتخاب شده و مقدار آن قابل تنظیم است. حال یک ساختار شرطی ایجاد می کنیم، چنانچه ip مربوط به همان IP قبلی بود موارد ذخیره شده را به روز رسانی می کنیم در غیر اینصورت یک مشخصه جدید در جدول ایجاد خواهد شد(خطوط 23 تا 27) .در انتهای کار با شمردن تعداد ردیف های جدول با استفاده از حلقه While، تعداد کاربران آنلاین در آن زمان را نمایش می دهیم.

در مورد تابع mysql_fetch_array که بسیار پرکاربرد است بدانید که، این تابع عموما درون حلقه قرار می گیرد و کارش این است که با هربار تکرار حلقه، یک سطر از اطلاعات دریافت شده، به صورت یک آرایه در متغیر مربوط به آن (که در اینجا T است) ذخیره می شود. این روند تا آخرین سطر از اطلاعات درون جدول ادامه می یابد.

 

رمز عبور : www.rezasource.com (به کوچک بودن حروف دقت نمائید)

قیمت پروژه : رایگان

جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق بخش تماس با ما اقدام نمائید.

پس از واریز وجه حتما اطلاعات واریز را از طریق بخش ثبت فیش برای ما ارسال نمائید ، در غیر اینصورت سفارش کان لم یکن تلقی شده و وجه غیر قابل استرداد می باشد.

همچنین می تواند جهت دریافت اطلاعات حساب ، از طریق بخش شماره حساب اقدام نمائید.

منبع : رضا سورسمطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *